Lokalizacja

"Zajazd u Sołtysa" położony jest na malowniczym kaszubskim terenie - we Wdzydzach Kiszewskich. Tereny otaczające nasz obiekt niewątpliwie zasługują na uwagę każdego miłośnika przyrody, czy kultury. Wokół znaleźć można wiele atrakcji, które znacznie urozmaicają wakacyjny pobyt na Kaszubach.

Zobacz na mapie, gdzie znajduje się nasz zajazd:


 

 

 

 

 

 

Kaszubski park etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich:

 

Skansen, w którym zgromadzono ponad 40 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub oprócz pasa nadmorskiego. Skansen zajmuje 22 ha i jest on podzielony na 6 sektorów odpowiadających 5 obszarom Kaszub, oraz sektor zawierający obiekty użyteczności społecznej: drewniany, XVII-wieczny kościółek przeniesiony ze Swornychgaci, szkołę ze wsi Więckowy, tartak ze Staniszewa oraz kuźnię z Linii, które są zaaranżowane w sposób sprawiający wrażenie przebywania w kompletnie wyposażonej wsi kaszubskiej. (www.muzeum-wdzydze.pl)

 

 

Jezioro Wdzydze:

 

(kaszb. Jezoro Wdzëcczé), zwane również Kaszubskim Morzem, Wielką Wodą lub Szerzawą. Obejmuje połączonych ze sobą pięć jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Na jeziorze znajdują się duże wyspy (m.in. Ostrów Wielki, który jest zamieszkany, Ostrów Mały, Sorka, Sidły i Glonek), których całkowita powierzchnia wynosi 150,7 ha. Przez Wdzydze przepływa Wda. Jezioro Wdzydze jest 6. na liście najgłębszych jezior w polsce i 21. na liście największych. Około 1km od zajazdu znajduje się plaża z pomostami chętnie odwiedzana przez turystów.

 

*Tylko w jeziorze wdzydzkim występuje endemiczny gatunek ryby: troć. Proponujemy zabranie ze sobą wędki i wykupienie karty.

(UWAGA! Wymiar ochronny to 50 cm)

 

Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich:

 

Konstrukcja ma wysokość ponad 36 m. Zwiedzający mogą podziwiać panoramy z trzech platform widokowych.

Wstęp na wieżę (bezpłatny) - 24 godziny na dobę w sezonie, poza sezonem - ograniczony.

 

 

Rzeka Wda - spływ kajakowy:

 

Nazywana czasem autostradą. Dlaczego autostradą? Jest bezpieczna, wygodna i bardzo długa. Przepływa przez wielkie bory, wielkie jezioro, wielki zalew. Odkryje przed Wami krajobrazowe i przyrodnicze uroki Kaszub i Kociewia. A także bobry. Przykładowa trasa to
Wdzydze Kiszewskie - Miedzno (17 km)

 

 

Wiele - kalwaria wielewska

 

Kalwaria Wielewska to drugi po Kalwarii Wejherowskiej obiekt tego typu na Pomorzu Gdańskim, położony na wzgórzach otaczających Wiele i Jezioro Wielewskie. Pierwsze plany powstały w 1905 roku, zaś pozwolenie na budowę parafia uzyskała dopiero w 1915 roku. Fundatorami byli: ks. Józef Szydzik, oraz miejscowy gospodarz, który przekazał grunty pod budowę kalwarii - Durajewski. Po przejściu księdza Szydzika do Chełmży, budowę kontynuował ks. Józef Wrycza. Projekt powstał w Monachium w pracowni Theodora Mayra.

 

 

Kościerzyna- średniowieczny rynek i sanktuaria

 

 Kościerzyna jest jedynym miastem w Europie mającym dwa sanktuaria znajdujące się na terenie jednej parafii: Matki Boskiej Kościerskiej Królowej Rodzin i Matki Boskiej Bolesnej Królowej Anielskiej. Ponadto znajduje się tutaj średniowieczny rynek (rewitalizowany w 2011 roku) z ratuszem, w któym znajduje się muzeum ziemi kościerskiej. Turyści chętnie odwiedzają Kościerzynę także ze względu na obiekty publiczne: znadują się tu muzeum akordeonu, skansen parowozownia oraz przydatny w niesprzyjającą pogodę basen, zbudowany w 2010 roku.

 

 

Wieżyca

 

Wieżyca (kaszb. Wieżëca, niem. Turmberg) – najwyższe wzgórze pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich o wysokości 328,6 m n.p.m., położone w woj. pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. Wierzchołek jest porośnięty lasem bukowym. Na szczycie wzgórza usadowiono platformę widokową – Kaszubska Wieża Widokowa im. Jana Pawła II. Najwyższe wzniesienie polskich pojezierzy oraz całego Niżu Środkowo Europejskiego.

 

 

Szymbark

 

 Wieś kaszubska w Polsce położona w  gminie Stężyca usytuowana u podnóża Wieżycy. Miejscowość, która przyciąga rocznie tysiące turystów z całej Polski, przede wszystkim dzięki znajdującemu się w tym miejscu domu do góry nogami (Zwiedzanie domu dostarcza niezapomnianych wrażeń: krótki pobyt powoduje zaburzenia równowagi). Jednak to nie wszystkie atrakcje tamtego regionu. Na terenie skansenu w Szymbarku znajdują się takie atrakcje jak: najdłuższa deska świata, dom Sybiraka, bunkier gryfa pomorskiego i wiele innych.

 

 

W okolicy znajduje się jeszcze wiele innych miejsc wartych zobaczenia, lecz nie sposób ich wymienić. Wystarczy do nas przyjechać

 

Zapraszamy do Wdzydz!